Jako již tradičně si na začátek článku dáme pár základních informací. Ostravská kapela PUBLIC RELATIONS (dále jen PR) funguje od roku 2004 a na svém kontě má v současnosti už čtyři studiová alba. Od prvopočátků ve znamení crossoveru se její tvorba postupně posunula až do dnešní podoby, která představuje kombinaci rockové a elektronické muziky. Důležitá personální změna, mající vliv na další hudební směřování, proběhla ve skupině na počátku roku 2013, kdy do ní nastoupil současný zpěvák Jan „Comar“ Ražnok, s nímž ještě v témže roce ostravští natočili v pořadí třetí desku „Reset“. Na konci letošního června potom kapela přišla se zbrusu novým materiálem, jímž je nahrávka nazvaná „Sirael“, kterou mám teď právě před sebou.
V úvodu jsem zmínil, že PR ve své hudbě kombinují rock s elektronikou, což v podstatě není zas až tak neobvyklá věc, jelikož metalových nebo rockových skupin, které svoji tvorbu obohacují elektronickými prvky, je v dnešní době poměrně hodně. Ovšem, zatímco u drtivé většiny z nich představuje elektro složka pouze jakési doplnění nebo zpestření jejich muziky, tak PR k tomuto propojení přistupují zcela jiným způsobem. U nich je totiž elektronika naprosto rovnocenným partnerem rockové části, což dohromady tvoří docela zajímavý hudební mix, který by určitě mohl oslovit nejen zaryté rockery a metalisty. Když jsem si CD poprvé pustil, tak jsem si vybavil další domácí partičky podobného ražení, jejichž nahrávky mi v minulosti prošly přehrávačem, konkrétně se jedná například o karvinské GALACTIC INDUSTRY nebo brněnské RHODIAN.
Album, jehož základní část tvoří devět skladeb je v podstatě uceleným materiálem, vyprávějícím příběh z (ne)daleké budoucnosti, jehož tvůrci jsou zpěvák Jan Ražnok, který je autorem textů (ty jsou z větší části napsané v češtině, pouze jeden je v angličtině a tři kousky jsou kombinované, to znamená, že v nich můžete najít oba zmíněné jazyky) a baskytarista a strůjce samplů Tomáš Klos, jenž se z drtivé části podepsal pod hudební stránku věci. Opravdu doporučuji, jak ostatně posluchače vyzívá i sama kapela, si při přehrání CD vzít booklet do ruky a naplno se ponořit do příběhu, který nám páni muzikanti servírují. Osobně mě nejvíce zaujala skladba „Hora“ (byl na ni pořízený i videoklip), což je z mého pohledu opravdu majestátní hymna, která zaujme nejen, jako součást celého příběhu, ale i jako samostatně fungující kompozice, v níž mi zároveň nejvíce sedí poměr rozložení rock – elektro. Dalšími věcmi, které bych rád vyzdvihnul, jsou pětka „Naděje“ a sedmička „Proč pěkné ženy rychle hoří“. Abych nezapomněl, tak bonusem a závěrečnou skladbou celé placky je starší song „Platonia“, který už skalní fanoušci skupiny mohou znát z předchozí desky, oproti tehdejší verzi je zde tentokráte ale uveden s českým textem.
O samotném nahrávacím procesu vám žel nepovím zhola nic, jelikož tyto informace v bookletu, jehož autorkou je Jana Buštíková, jednoduše chybí.
I když nejsem nějakým vyloženým milovníkem elektronické muziky, tak v této kombinaci a v tomto provedení určitě dávám palec nahoru, k čemuž přispívá i fakt, že se kapela v dnešní době, kdy už spousta lidí ani není schopná si v klidu vyslechnout kompletní CD, pustila do takovéhoto komplexního dílka, které nepochybně stojí za váš čas.
Hodnocení 7 a půl bodu.
Seznam skladeb:
- Exit 11:55
- Hora
- Son of Fire (Unstoppable Desire)
- Vůně nahého těla
- Naděje
- Big Shake
- Proč pěkné ženy rychle hoří (Hexe)
- Černá dvojka (Obraz mé krve)
- Setkání
- Platonia CZ (bonus)
Čas: 38:49
Sestava:
- Jan „Comar“ Ražnok – zpěv
- Tomáš Klos – basa, samply
- Marek Konečný – bicí
- Jiří Sosik – kytara