„Blízko prý vrb jsou lány
jedna zhojí šrámy i rány.
Kořeny – starců žíly
co krve v bitvách prolili!
Jdi synu, jdi tam v noci
ta vrba dá ti pomoci.
Nařezej snůšku proutí
ve věnci cestu pak najdou ti!
Za obzorem za sedmero vrchy
větrem tu uhání statný hlas.
V zářícím víru vlasů slunce
podřimující kraj se z hlubin noci probouzí.
Naslouchá tónům, které vzdouvají se v bystřinách
v řekách i na mezích.“
Pod praporem plátěným za podpory pohanských bohů se vrhá do boje pětičlenná armáda z Náměště nad Oslavou. Po čtyřletém napjatém čekání po prvotině „Žertva“ se nám představuje Žrec s novinkou „Paměti“.
Do mramoru tesaná slova dokreslená propletencem metalu a lidové tvorby s dominantními houslemi a klávesami se hned na první poslech dostanou do podvědomí. Vrstvené vokály proměňují texty na příběhy vyprávěné u korbele piva ve společnosti přátel a dodávají hodně k celkové atmosféře desky. Zaslechneme zde také klášterní a nevinně něžný zpěv skvěle doplňující drsné pasáže.
Už v první skladbě „1066“ je znát posun kapely od minulé tvorby, hudba je pestřejší a mnohem více promyšlená. Teskné housle a často mimo harmonii znějící flétna je doplněna až thrash metalem. Ve skladbě „Paměti“ pak vsadila kapela na částečně doomové melancholické prvky, které propojila s lidovou tématikou. Mohlo by se zdát, že celé album bude poněkud tvrdší a hodně rázné, opak je však pravdou. Po těžkotonážní palbě přichází častokrát velmi melodické party, kde hlavní roli hraje kytara, housle či flétna. Perlou mezi drahokamy je pro mě na tomto albu Čarovná vrba, která má velmi chytlavou, příjemnou a pestrou melodii.
Booklet jen dotváří pocit z celého díla, texty jsou zde doplněny o krátké povídání a uvedení do děje skladeb. Žrec se povedlo vytvořit poslechově zajímavé dílo, které by jistě nemělo zapadnou do nicoty v oblasti pagan metalu.
Seznam skladeb:
- 1066
- Smrt a mráz
- Vítr na polích
- Čarovná vrba
- Bída
- Paměti
- Torham – kytary
- Soulburner – baskytara, zpěv
- Sarapis – bicí
- Ingvarr – zpěv, flétna, klávesy, fujara
- Marvin – housle, zpěv