Nejbližší koncerty
  • 18. 01. 2025Rotten Fest vol.32 18.10.2025 S-klub Olomouc od:16:00...
  • 18. 01. 2025Po třech úspěšných ročnících pokračujeme v narozeninové k...
  • 20. 01. 2025První z pravidelných koncertů zdarma, určených podpoře me...
  • 25. 01. 2025Srdečně vás všechny zveme na koncert do táborské pivnice ...
  • 25. 01. 2025DESOLAT (Austria) – sludge HC Kapela založená v roce 201...
  • 26. 01. 2025Buřinky ll znovu na scéně! Zahrají i Marxova tchýně a IQ:60!
  • 30. 01. 2025Po 6 letech se do Prahy během svého evropského turné (A S...
  • 04. 02. 2025Francouzský blackened hardcore Pyrecult se přijede poprvé...
LLYR

CRUADALACH – AGNI – Unveil what\'s burning inside CD/LP 2011, Pařát

Zatímco ve světě se folk metal těší obrovské popularitě, u nás aby člověk kapely, které s tímto metalovým subžánrem koketují, pohledal. Záměrně píši koketují – jednak nedokáži přesně určit, co ještě folk metal je a co už není, jednak takový ten „hopsa hejsa do lesa“ tu nejspíš nehraje nikdo. K těm koketujícím lze snad přiřadit Žrec, SSOGE, Hakka Muggies (HM), částečně Panychidu nebo Beltaine, nicméně Cruadalach jsou přece jen někde jinde – snad v průsečíku Žrec a HM, přičemž s těmi druhými je pojí přátelství, pečetěné hostováním dudačky Petry Jadrné na albu HM Feed The Fairies či grafikou obalu AGNI, o kterou se postaral Albrecht K. Smuten, pro změnu člen HM. A když jsem nakousl výtvarnou stránku, musím chválit, protože práce je to kvalitní a k muzice velmi dobře pasuje. Titulní obrázek okamžitě zaujme a zejména na velkém LP formátu parádně vyniknou veškeré detaily. Vinyl, kromě „lepšího“ obrázku, navíc obsahuje jednu skladbu, a mezi oběma formáty je ještě jeden rozdíl – majitel LP je totiž ochuzen o texty, zatímco majitel CD zase o „Báseň vepsanou mezi noty“, která se nachází na pěkném vnitřním obalu desky a poetickým jazykem dotváří dojem z díla. Ale řešení je jednoduché – je třeba si pořídit oba nosiče a je vyhráno (úsměv).


Vyhráno v případě, že máte rádi tvrdší muziku s folkovými nástroji (a že jich na albu uslyšíte – dudy, flétny, píšťaly, housle, violoncello...) a pestrými vokály. Úvod patří minutovému intru AGNI, které obstarávají dudy, ptačí hlasy a řev slova „Cruadalach“, asi aby bylo od začátku zřejmé, s kým máme tu čest (a když tak vzpomínám, naposledy jsem něco podobného slyšel na demu Master´s Hammer, kde Štorm na začátku skřehotal „Mistrrrrrovo kladivóóóóóó´“). Následuje Occident Sun, řekněme signifikantní skladba pro Cruadalach – svižné tempo se střídá se středním, čisté zpěvy s řevem a metalové pasáže postavené na kytarách s folkovými, postavené... samozřejmě na všech těch píšťalkách a dalších instrumentech. O tom, že čeština má (zejména pro tuzemské posluchače) nesporné kouzlo, přesvědčují songy Pramen Epony a Vrásčitá. V prvním případě chytlavá hitovka s pěknými melodiemi, v druhém zpočátku křehká písnička, která postupně nabírá obrátky. Osobně považuji právě Vrásčitou s krásnými tóny houslí za nejlepší položku alba – nejspíš proto, že mám raději smutnější melodie než „ejchuchu“ vypalovačky; takže Heavenly Forge vcelku pochopitelně tak nějak prosviští kolem mě, byť uznávám, že i nějaké té „rotyky“ je na albu zapotřebí – a navíc, dudy zde opravdu „jedou“.


Druhou stranu vinylu otvírá Rhythm of our Blood čerpající inspiraci ze středověkých písní – tuhle starodávnou atmosféru ale „narušují“ pasáže takřka blackmetalové. Golden Times s irskými vlivy je možná jednodušší skladba, ale o to naléhavější – hlavně refrén má silnou atmosféru. CD uzavírá balada Confession, v níž se vedle čistého mužského zpěvu objevují ženské zasněné vokály. Melodie zvolna plynou a... hurá! V momentě, ve kterém by drtivá většina folkmetalových kapel spustila nějaký kolovrátkový marš, Cruadalach ještě zvolní, zjemní a přejdou k akustickým nástrojům. Sice to nevydrží až do konce, ale ani následující trochu ostřejší pasáž nepůsobí rušivě. Zatímco majitelé CD jsou na konci, ostatní (= vinylové fanatiky) čeká bonus Cernunnos, zlatooký král. Slova jsou sice v češtině, ale hrubému zpěvu není prakticky vůbec rozumět, takže absence textů v obalu v tomto případě radost nečiní. Jinak skladba je to zvláštní, těžko uchopitelná... jakoby rozháraná... ale slušně gradující pohanským „pochodem“.


Plusy? Myslím, že Cruadalach se podařilo najít rovnováhu mezi rockovými a folkovými nástroji, které se mezi sebou netlučou. Dalším plusem je různorodost materiálu, v podstatě každá skladba je jiná. A samozřejmě silné melodie, bez kterých by to nešlo.


Mínusy? Zvuk... Sice to není propadák, ale když srovnám Cruadalach s takovými Eluveitie (se kterými mají řadu styčných bodů), je to úplně jiná liga. Jistě, můžeme tady debatovat o podmínkách a možnostech, ale důležitý je výsledek. A ten je v českém případě průměrný. Druhou diskutabilní záležitostí je zpěv. V některých momentech mi přijde Radalf lehce falešný (v Occident Sun hodně) a jeho angličtina taky není zrovna přesvědčivá.


Seznam skladeb:

  1. AGNI
  2. Occident Sun
  3. Pramen Epony
  4. Vrásčitá
  5. Heavenly Forge
  6. Rhythm of our Blood
  7. Golden Times
  8. Confession
  9. Cernunnos, zlatooký král


Čas: LP cca 36 min


www.cruadalach.com

www.paratmagazine.com



Zveřejněno: 26. 05. 2011
Přečteno:
4056 x
Hodnocení autora:
7 / 10

Autor: Johan | Další články autora ...

Fotogalerie


Komentáře

Zatím je tu mrtvo. Určitě nejsi bez názoru, tak buď první a přidej svůj komentář
Poslední komentáře