Tak už to vypadá, že na české blackové scéně se ujímá vlády černý kov s přídomkem (post)pagan. Trojlístek Trollech, Heiden, Adultery aktuálně doplňuje Panychida z Plzně, pravda v jejím případě ještě nutno přidat slovíčko folk. Tím pádem se Plzeň stává nejčernějším tuzemským městem, protože ještě zběsileji se zde prezentují Stíny Plamenů, a také nesmím zapomenout ani na další Morbivodův projekt War For War. Ale zpět k novicům. Panychida datuje svůj vznik do podzimních dnů roku 2004 a přes původní dvojčlennou sestavu Sinneral (ex-Scythe, ex-Trepanation, ex-Mistrovo Kladivo - kytara, programování), G.H.M. (zpěv) se postupně rozrostla na dvojnásobek – na jaře 2005 dorazil do kapely kytarista Honza (Oblomov) a na podzim téhož roku se přidal i někdejší Sinneralův spoluhráč Talic (baskytara, ex-Scythe). Do dalšího podzimu byl dotvořen materiál na dlouhohrající album, začalo se koncertovat, byť zatím jen s podporou programovaných bicích. V říjnu 2006 zamířila Panychida na jihovýchod a ve studiu Hellsound pořídila za asistence Honzy Kapáka (Avenger, “25“, Moriorr, ...) nejen zvuk, ale i živé bubny. Kromě Honzovy bubenické výpomoci se ve studiu objevila ještě Helča Petráková (MaMuMa), která si s sebou přinesla dudy a flétny, se sbory pak vypomohl Lukáš Pavlovský.
Hotový materiál zaujal šéfa i v Čechách dobře známých Folter Rcs. a debut spatřil světlo světa na konci léta pod v undergroundu uznávanou firmou (např. Skyforger, Sammath, The Stone, ...). Pro Panychidu určitě výhra, z ničeho nic se smlouvou v kapse a s jistotou vydání ještě jednoho alba. A na rovinu – zaslouženě. Panychida přichází s vyspělou nahrávkou, na které marně hledám dětské nemoci. Materiál je k posluchači přívětivý od prvního poslechu a s každým následujícím se odkrývají další a další motivy, vychytávky a parádičky. Díky dudům a píšťalkám se nabízí srovnání se stájovými kolegy Skyforger, ale já myslím, že Panychida má svůj vlastní ksicht. Prvním poznávacím znamením je krákorající G.H.M., který se srovnání s jistým pomalovaným seveřanem z legie nesmrtelných nevyhne ani náhodou. Jeho projev je na stylové poměry určitě nadstandardní, dobře srozumitelný a k paganized metalu v podání Panychidy sedne dokonale. Druhým důležitým bodem je nevtíravá chytlavost takřka všech kompozic. A není to jen díky využití melodizujících nástrojů v rukou a ústech Helči, ale i kytarová práce je často příčinou pokyvování hlavou a „prozpěvování“ si.
Po intru se rozjíždí jedna z tvrdších skladeb na albu. Je sice dobrá, ale mě zatím do kolen nesráží – tak nějak v pohodě odsviští (s postupným dramatizováním a lepšením se), s drobnými výhradami k bicím, které mi přijdou místy trochu splašené, a s většími pochvalami k dudám, které v závěru dlouhou skladbu hezky vyšperkují. Trojka je v úvodu ještě trochu přitvrzenější, ale postupně lehce zvolňuje a s nástupem dud se začíná svou uhrančivou atmosférou zarývat hluboko do podvědomí – navíc se dudy s kytarou o ono atmosférično spravedlivě dělí. Podobné věty bych mohl psát i na adresu dalších songů, tak už jen krátce k těm nejzajímavějším momentům. K těm vůbec nejlepším patří skákačka s dudami She Was The Water, na kterou se každým poslechem těším víc a víc. Opět neskutečné melodie dud i kytar míjející se s riffující vozbou, krátké akustické odlehčení, tepající bicí a hypnotický refrén. Zaujme i „pohádkový“ úvod Beneath The Gate..., pomalejší, ponurejší věcičky či středověkem šmrnclá Running Of The Rules, v níž zazní i doprovodné chorály. A abych nezapomněl na jednu z největších hitovek, možná jednoduchou, ale také hodně melodickou juchačku jak z hradní knajpy Pageant Of The Eternal Ones, ve které zazní i česká slovíčka od stolu plného medoviny (?) („kurva tys mi rozbil skleničku ty hajzle“, „a žerem na zdraví“ – a asi jsem toho křiklouna po hlase poznal – jmenovat majitele studia raději nebudu...). Závěrečný bonusový Dračí úsvit je nakrákán česky a i přes krátkou stopáž ukazuje, že ta čeština tam pasuje. A tak mi hlavou vlastně vrtá jen jedna věc – jazyk textů. Má náklonnost k češtině je asi všeobecně známá a kdyby Panychida vsadila na mateřštinu, asi byl ještě spokojenější. Ale i takhle považuji Paganized za jednu z nejvýraznějších tuzemských nahrávek letošního roku a netrpělivě očekávám živé provedení na křestu v Plzni 13.10..
Seznam skladeb:
- Well, Come In…
- Final Donation To The Oath
- Dream About The Roaring Sky
- ...When Drums Of War Will Sound
- She Was The Water
- Beneath The Gate Of The Sempiternall Bliss
- Running Out Of Rules
- Pageant Of The Eternal Ones
- Elite Unit
- Deceased Under The Splendour Of Stars
- Dračí úsvit (bonus)
Čas: 38:21